Design the future
Статті

ОХОЛОДЖЕННЯ ЗА ДОПОМОГОЮ ПАРИ ТА СОНЯЧНИХ КОЛЕКТОРІВ

Завдяки спільним розробкам компанії Ritter XL Solar та Фрауенхофер Інституту реалізовано перший у світі проект для отримання холоду за допомогою вакуумних сонячних колекторів і паро-інжекторної холодильної установки.

Ідея використання пару для охолодження за допомогою паро-інжекторної холодильної установки не нова, до недавнього моменту джерелом тепла були газ, вугілля або дизель. Тепер стало можливим отримувати пар від геліотермічної установки. Високоефективні вакуумні колектори з дзеркальним концентратором від компанії Paradigma (компанія входить до концерну Ritter) виробляють технологічний пар безпосередньо в колекторі, який використовується паро-інжекторною установкою для отримання холоду. Таким чином сонячна енергія ефективно використовується саме в той момент коли її найбільше. Проте і взимку геліотермічна установка робить суттєвий внесок в підтримку системи опалення, тобто сонячні колектори можуть продукувати не тільки пар, а також і нагрівати теплоносій для систем опалення.

Для отримання необхідної кількості енергії для холодильної установки працюють 80 вакуумних колекторів AQUA PLASMA, загальною площею 400 м2, які розташовані на даху однієї з будівель Технічного Університету Карлсруе/Німеччина. Таким чином система охолодження працює повністю від сонячної енергії. Річна продуктивність геліотермічної установки становить 160 МВт/год. Комбінація сонячних колекторів з паро-інжекторною холодильною установкою забезпечує досить високий коефіцієнт корисної дії.

Влітку охолоджувати, в взимку опалювати

Геніальність даної установки полягає в тому, що чим більш жаркий день, тим більше енергії отримає холодильна установка для кліматизації приміщення - це заощаджує ресурси та кошти. Використання потужних вакуумних колекторів з дзеркальним концентратором і технологією плазмового напилення відкриває новий сегмент ринку геліотермічних установок. Дана технологія дозволяє отримувати високу робочу температуру в 140°С, яка необхідна для холодильної установки, навіть за несприятливих погодних умов та в помірних широтах.

Відповідно для такої високої температури використовувати гліколеву суміш, в ролі теплоносія геліотермічної установки - не можливо. Для виключення можливості перегріву теплоносія використовується вода.

Для більш ефективної роботи установки використовується принцип накопичення теплової або холодильної енергії в період їхнього надлишку. Надлишкова теплова енергія зберігається в латетнтному тепловому акумуляторі, базисом для термічної акумуляції слугує поліетилен, температура плавлення якого становить 125С - 130С. Також і для зберігання надлишкового холоду використовується латентний акумулятор холоду, в якому використовується парафіно-воднева суміш.

Успішна тестова модель дає можливість значно розширити сферу застосування сонячних колекторів. З використанням води в ролі теплоносія стало можливим отримувати пар від енергії сонця для технологічних процесів, наприклад: в харчовій та хімічній промисловостях, чи навіть для отримання електроенергії.