Назад в майбутнє. Саме цей вислів найкраще характеризує одне з технологічних чудес світу - комплекс "Сонце", який розташований в Узбекистані. Ця надзвичайна інженерна конструкція розташована в Паркентському районі, в передгір’ї Тянь-Шаню, в 45 км від Ташкенту на висоті 1050 метрів.
Будівництво комплексу "Сонце" почалось ще в 1981 році. Такий надзвичайний проект коштував Радянському Союзу чималих коштів, зате експлуатація такої сонячної печі практично безкоштовна. Завдяки енергії сонця піч може розігріватись до температури 3000 градусів Цельсія. На сьогодні, в світі існує тільки два таких об’єкти: у Франції та Узбекистані.
Геліостати, розміром 7,5х6,5 м, направляють зфокусовані промені на центральний концентратор. Основне параболічне дзеркало, розміром 54х54 м, формує концентрований сонячний промінь діаметром 1,2 метри та направляє його безпосередньо в піч. Основний концентратор складається з 10700 дзеркальних елементів. Геліостати працюють в автоматичному режимі, переміщаючись відносно розташування сонця та розподіляючи сонячний потік таким чином, щоб забезпечити потрібну температуру печі: від 800 до 3000 градусів
Перш за все, сонячна піч призначена для наукових досліджень, хоча звичайно, може бути використана і для простого плавлення металів. Наприклад, без такої геліоустановки практично неможливо провести дослідження поведінки облицювання космічного корабля під дією високої температури сонячного випромінювання.
Фото від Dmitry Chistoprudo та Nikolay Rykov