Design the future
Статті

Геліотермічна установка RITTER Solar XL (Paradigma) «напряму» постачає теплову сонячну енергію в центральну теплову мережу міста Єна (Німеччина).

Це свого роду прем'єра. Вперше геліотермічна установка напряму постачає теплову сонячну енергію в центральну теплову мережу без використання теплообмінника! Установка була введена в експлуатацію на початку року в місті Єна, Федеративна земля Тюрінгія, Німеччина.

Відносно невелика установка компанії Ritter XL Solar, яка виступає в ролі прототипу, але характеризується досить великим потенціалом. Загальна площа геліополя становить 100 м2, потужність якого в центральній частині Німеччині становить 70 кВт. Головна мета проекту полягає в тому, щоб довести, на скільки просто і з яким потенціалом може використовуватися теплова сонячна енергія для центральних теплових мереж.

Схожий проект з децентральним постачанням теплової сонячної енергії до міської тепломережі був реалізований в місті Вельс, Австрія, в 2011 році. Потужність установки становить 2.5 МВт і загальна площа колекторів складає 3 400 м2.

Проте основна відмінність проекту у м. Єна полягає в тому, що теплоносій з сонячних колекторів постачається до мережі без використання додаткових теплообмінників, розширювальні баки також відсутні. Робочі температури тепломережі становлять 120°С в зимовий період і 90°С влітку, а робочий тиск 10 bar. Вакуумні сонячні колектори Paradigma повноцінно справляються з даними робочими параметрами, але для проекту необхідно було розробити нові алгоритми роботи геліотермічної установки. Відповідно, було створено нове програмне забезпечення. Онлайн контроль та віддалене управління сонячною установкою являється стандартом для будь-якої геліотермічної установки компанії Ritter Solar XL.

Геліотермічна установка Ritter Solar XL не потребує використання буферних ємкостей, теплообмінників і розширювальний баків. Фото: Ritter XL Solar

Перші дні роботи довели високу продуктивність даної технології. Незважаючи на низьку сонячну інзоляцію, яка є характерною для зимового періоду, сонячні колектори нагрівали теплоносій до 120°С, який «напряму» подавався до центральної тепломережі.

Навіть попри низьку зовнішню температуру, геліотермічна установка Ritter XL Solar використовує воду в якості теплоносія. Фото: Ritter XL Solar

Успішна тестова модель дає можливість значно розширити сферу застосування сонячних колекторів. Ця невеличка геліотермічна установка стала прототипом для реалізації наступного мега проекту компанії Riter Solar XL. У вересні 2016 року буде введено в експлуатацію найбільшу геліотермічну установку в світі, загальною площею 8.300 м2, 1680 вакуумних колекторів будуть постачати теплову сонячну енергію в центральну тепломережу міста Зенфтенберґ, яке розташоване на північ від Дрездену.

Застосування води в ролі теплоносія геліотермічних установок дало можливість зробити певний прорив в сфері геліотермічної енергетики. За останні десять років, потужність сонячних колекторів значно зросла і досягнути максимальної роботи з використанням незамерзаючих рідин стало неможливим. Проте, це не єдина перевага даної технології...