Під час будівництва ми стикаємось з небезпекою збільшення граничної концентрації радону в наших будівлях, що може призвести до серйозного негативного впливу на здоров’я людей. Вчені з’ясували, що саме газ радон є другою найпоширенішою причиною раку легень після куріння. Згідно зі звітом ВООЗ, до 14% усіх захворювань на рак легень у світі пов’язані з впливом на людину саме цього радіоактивного газу.
Тому, надзвичайно важливо дотримуватись необхідних заходів, щоб запобігти проникненню газу в приміщення та не допустити збільшення його граничної концентрації. Родон це хімічний елемент Rn-222, 86 номер періодичної системи хімічних елементів Менделєєва. За своїми фізико-хімічними властивостями радон є інертним газом без запаху та смаку.
Радон легко розчиняється в крові, воді та інших рідинах організму, значно краще розчиняється в жирах, що обумовлює ефективне поглинання його жировими тканинами при надходженні в організм. Радон може проникати в організм навіть через неушкоджену шкіру. Радіотоксичність його дочірніх продуктів розпаду (ДПР) – короткоіснуючих ізотопів полонію, вісмуту, свинцю – дуже висока і вони активно притягуються до найдрібніших частинок пилу, краплинок води, утворюючи суміш, яка вдихається людиною та потапляє у нижні, найбільш вразливі відділи дихальних шляхів.
Але радон і його продукти розпаду вражають не тільки легені людини. З’ясовано, що газ радон негативно впливає на імунні, статеві та кровотворні клітини.
У ґрунті завжди є джерела радону. Коли газ виривається в атмосферу через верхні шари грунту, він швидко розсіюється в навколишнє повітря та не представляє загрози здоров’ю людей. Однак, якщо газ потрапляє в будівлі, наприклад через шви, тріщини, негерметичні плити перекриття в підвалі або на першому поверсі, а також уздовж шляхів прокладання кабелів і труб, концентрація радону буде збільшуватись та перевищувати рекомендовані граничні значення.
Також газ може з’являтись зі стін і фундаменту будівель (якщо будівельні матеріали не відповідають нормативним вимогам) чи потрапляти разом з водопровідною водою (особливо, якщо вода з артезіанських свердловин).
Для того, щоб зменшити ризик потрапляння радону в будівлі та знизити шкідливий вплив радону на людину, потрібно забезпечити дотримання наступних умов:
- герметизація підлоги та щілин у стінах,
- герметизація вводів інженерних мереж,
- встановлення вентиляції в підвальних та цокольних приміщеннях,
- встановлення вентиляції в основних приміщеннях,
- контроль якості будівельних матеріалів.
Тому під час прокладки труб і кабелів у будівлях ми рекомендуємо використовувати спеціальні герметичні манжети FRANK.
Широкий модельний ряд та можливість використання з різними типами труб та кабелів дають змогу швидко та просто забезпечити герметизацію інженерних вводів в будівлю. Встановлення манжет на стадії будівництва забезпечить герметичність приміщень та захистить будівлю від проникнення радону.