Проектуємо майбутнє

Найбільший у світі перетворювач теплової енергії від Vantaa Energy

Факти про проект Varanto

Компанія Varanto Energia будує сезонне сховище теплової енергії у місті Ванта, Фінляндія. Після завершення будівництва в 2028 році сезонний накопичувач Varanto стане найбільшим у світі за всіма стандартами:

  • Фізичний об’єм: загальний об’єм 1 100 000 кубічних метрів, включаючи технологічні потужності – майже в два рази більше, ніж Madison Square Garden.
  • Теплова потужність: 90 гігават-годин – відповідає річному споживанню тепла середнього фінського міста.

Економічна вартість проекту: близько 200 млн євро.

varanto накопичувач теплової енергії

Принцип роботи сезонного накопичувача Varanto

У Фінляндії та інших скандинавських країнах споживання теплової енергії значно відрізняється між сезонами. Споживання тепла влітку становить лише одну десяту від пікового споживання в холодні зимові місяці. Можливість зберігання дешевого та безпечного для навколишнього середовища відпрацьованого тепла у підземних сховищах є революційною інновацією з точки зору енергетичного переходу.

Принцип роботи сезонного накопичувача теплової енергії Varanto полягає у накопиченні тепла з навколишнього середовища, відпрацьованого тепла будівель, тепла від дата центрів тощо в підземних сховищах. Далі це тепло буде використовуватись для опалення будівель через мережу централізованого теплопостачання, коли це необхідно.

Джерела накопичувача тепла

З чого складається сезонний накопичувач Varanto

Сезонне сховище теплової енергії буде складатись з трьох резервуарів шириною близько 20 метрів, довжиною 300 метрів і висотою 40 метрів. Дно сховища буде на 100 метрів нижче рівня землі. Місткість резервуарів величезна: їх загальний об'єм, включаючи технологічні споруди, становить 1100 тис. куб. Сховища будуть наповнені гарячою водою. Усередині резервуару сховища буде створено тиск, що дозволить воді досягати температури до 140 градусів без кипіння або випаровування води.

накопичувая тепла veranto фінляндія

Спільно з Varanto буде побудовано два електрокотли по 60 МВт. Ці котли будуть використовуватися для виробництва тепла з відновлюваної електроенергії, коли електрика буде надлишкова і дешева. Завдяки інтелектуальному управлінню Varanto, виробництвом електроенергії, відпрацьованим теплом і централізованим опаленням місто Ванта отримає гібридну систему опалення, що дозволить повною мірою скористатися перевагами різних джерел енергії.

Загальна теплова потужність повністю зарядженого сезонного накопичувача теплової енергії Varanto становить 90 гігават-годин. Ця потужність могла б обігрівати фінське місто середнього розміру цілий рік. Така кількість накопиченої теплової енергії еквівалентна, наприклад, 1,3 мільйонам автомобільних акумуляторів могла б обігрівати фінське місто середнього розміру цілий рік. Використання та розподіл накопиченого тепла ідеально підходить для централізованої мережі, до якої автоматично підключається більшість об’єктів.

Мережі централізованого теплопостачання є популярною системою передачі тепла у Фінляндії та скандинавських країнах.

Централізоване опалення є, безумовно, найпопулярнішим видом опалення будівель і будинків у Фінляндії. Це стало можливим завдяки підземній тепломережі, до якої підключено більшість об’єктів. У місті Ванта є понад 600 кілометрів підземних мереж централізованого теплопостачання. Близько 90% мешканців Ванта живуть у будинках з централізованим обладнанням.

Фінляндія є міжнародним піонером у виробництві та використанні централізованого опалення. За чисельністю населення Фінляндія є найбільшим виробником централізованого тепла в скандинавських країнах. Тепло, вироблене на місцевих ТЕС, використовується для опалення індивідуальних будинків, комерційних будівель і промислових виробничих підприємств. У 2023 році у Фінляндії було вироблено 37,3 терават-годин тепла. З них 53% було вироблено з відновлюваних джерел тепла, а 14% – з відпрацьованого тепла.

У мережах централізованого теплопостачання теплова енергія, вироблена на виробничих підприємствах, передається споживачам як гаряча вода в замкнутій двотрубній мережі централізованого теплопостачання. У цих трубопроводах гаряча вода тече до будівель, а вода, яка виділила своє тепло, повертається до виробничого цеху для повторного нагріву. Тепло завжди передається до будівлі через теплообмінники, тому сама вода централізованого опалення не циркулює в тепломережах будинків.

Централізоване опалення є екологічно стійким варіантом з кількох причин. Однією з переваг централізованого опалення є те, що воно виробляється на місці, поблизу споживачів тепла. Теплова енергія, що протікає через мережу централізованого теплопостачання, є такою ж екологічною, як і підключені до неї форми виробництва. Нові способи виробництва теплової енергії та інноваційні технології можуть бути інтегровані в мережу централізованого, що робить їх дуже адаптивними.

Кошторис витрат проекту Varanto і графік реалізації

Проект, вартість якого становить близько 200 мільйонів євро, фінансується Vantaa Energy, але вже отримав інвестиційний грант у розмірі 19 мільйонів євро від Міністерства економіки та зайнятості Фінляндії. Початок будівництва під’їзду до сховища очікується влітку 2024 року, а сезонне сховище теплової енергії може запрацювати вже у 2028 році.

Джерело: https://www.vantaanenergia.fi/