Проектуємо майбутнє

ISH 2021 Digital. Огляд від технічного директора "Сахара" Даниліва Сергія

ISH 2021 Digital

(огляд є суб’єктивною думкою автора)

Ну що ж, це відбулось - виставка ISH 2021 Digital. Можна багато говорити про неповноцінність такого онлайн заходу, про відсутність багатьох гравців теплотехнічного ринку та інші недоліки цифрового формату, але те що зробили організатори за такий невеликий період - заслуговує поваги. Створити такий багаторівневий виставковий портал, забезпечити можливість спілкування різними засобами, проводити одночасно декілька відеопрезентацій та прямих ефірів це надзвичайно складне завдання, з якими менеджмент виставки впорався дуже добре. І звичайно, захоплення викликають віртуальні 3D виставкові стенди, які були створені окремими учасниками. Суттєвий плюс, звичайно, це можливість переглянути практично всі презентації та дискусії, оскільки вони були доступні ще тиждень в записі, навіть після завершення виставки.

ISH 2021 Digital

Як слід було очікувати, пандемія внесла свої корективи щодо переліку учасників, кількості нових продуктів та інноваційних рішень. Але, навіть за таких умов, було представлено чимало новинок та відбулось багато цікавих дискусій. ISH завжди задає певні тренди та напрямки за якими буде розвиватись європейський теплотехнічний та сантехнічний ринки в наступні роки. Не завжди ці нові технології та перспективи розвитку актуальні для України, але певний вплив на наш ринок все ж таки відбувається.

Особливу увагу привертали технології використання водню. Можна сказати, що саме водень став одним з основних трендів виставки, поряд з технологією теплових насосів. І якщо в попередні роки водень позиціонувався, перш за все, як джерело енергії для паливних елементів, то цьогоріч - виробники пропонували використовувати водневу суміш як паливо для роботи конденсаційних котлів, адаптованих для її спалювання.

Використання водню для опалення та охолодження

Використання водню на ринку Німеччини та Європи в цілому має ряд важливих передумов:

  • Перш за все, це прагнення країн Європи досягти до 2050 року нульових викидів СО2. Але судячиз останніх даних, так швидко досягнути заявленого результату лише за рахунок впровадження відновлювальних джерел енергії та електрифікації економіки не так вже і легко. Тому, стратегія використання водню розглядається як один з варіантів досягнення поставлених цілей. Національна стратегія водню німецького уряду, "Воднева стратегія Комісії ЄС для кліматично нейтральної Європи», "Європейський альянс чистого водню» та інші політичні ініціативи Європи спрямовані на розвиток цього напрямку та забезпечення подальшого розвитку цієї галузі. Додавання лише 20 % водню до природного газу зменшить викиди парникових газів приблизно на 7% на рік.
  • Другий важливий аргумент - кількість встановлених на сьогоднішній день газових котлів. Лише в Німеччині, на даний момент експлуатується 13,4 млн. газових пристроїв. Заміна цих газових котлів на конденсаційні котли, що окрім газу зможуть використовувати водневу суміш чи 100 % водень, не потребуватиме суттєвих змін систем постачання та є нескладною. А існуюча газова мережа може бути придатна для транспортування водню після мінімальних технічних доповнень. Навіть за наявних обсягів продажів, до 2025 року всі газові котли можуть замінені на конденсаційні котли, що готові до використання 100 % водню.
  • По-третє: постійно зростаючі потужності відновлювальних джерел електроенергії. В літні місяці Німеччина має суттєвий надлишок електроенергії і дуже гостро стоїть питання акумулювання отриманої енергії. Вітрогенератори та сонячні установки, завдяки електролізу, можуть забезпечити значну частку виробництва водню. Використання існуючих газових сховищ дасть змогу ефективно акумулювати значні обсяги енергії. При цьому, накопичення електроенергії за допомогою акумуляторів не може забезпечити таких потужностей та потребуватиме значних капіталовкладень.
  • Окрім використання водню в конденсаційних котлах, планується застосування водню і в когенераційних установках, ринок яких в Європі також динамічно розвивається.
  • Ну і звичайно, технологія паливних елементів, яка використовує водень для генерації електроенергії та є одним з рішень на шляху до повної автономності будівель. Обладання на основі паливних елементів з’явились в портфоліо більшості теплотехнічних компаній.
  • Основним ідеологом використання водню виступила компанія Viessmann, що не дуже дивує, враховуючи, що Максиміліан Віссманн є членом Національної ради з водню уряду Німеччини. Viessmann представив оновлену лінійку газових котлів з маркуванням H2 ready, що вже цього року зможуть використовувати в якості палива 20 % суміш водню з газом. А з 2025 року всі нові котли компанії будуть здатні працювати на 100 % водні. Зокрема і оновлена серія VITODENS 1XX, що отримала підключення до Інтернету завдяки вбудованому інтерфейсу WiFi та додатку ViCare.

    Vitovalor PA2 та Vitovalor PT2 Viessmann

    Ще одним продуктом Viessmann, що використовує водень стали оновлені установки з паливними елементами Vitovalor PA2 та Vitovalor PT2. Основню відмінністю нових паливних елементів є збільшення служби нового паливного елементу до 85000 годин роботи. Це на 5000 годин більше, ніж у попередньої моделі, що дорівнює терміну служби близько 15 років.

    Vitocal 25x-A, Vitocal 15x-A та Vitocal 2xx-S

    Також, було представлено нову генерацію теплових насосів повітря/вода серій Vitocal 25x-A, Vitocal 15x-A та Vitocal 2xx-S. Перш за все, змін зазнав дизайн зовнішніх блоків повітряних теплових насосів. Серед технічних особливостей - використання в серії Vitocal 25x-A та Vitocal 15x-A холодоагенту R290 (пропан з наднизьким GWP 3), в Vitocal 2xx-S - холодоагент R32 (GWP 675). Теплові насоси Vitocal 25x-A та Vitocal 15x-A позиціонуються як пристрої для модернізації ісуючих будинків, завдяки заявленій температурі подачі до 70oС, при зовнішній температурі -15oС.

    Ще одним великим гравцем на ринку водневих технологій планує стати BDR Thermea Group, що була представлена на виставці 3D віртуальними стендами своїх брендів - Remeha, Baxi, De Dietrich, Brötje. Перш за все, це заслуга інженерів BDR Thermea Group, які розробили перший у світі водневий конденсаційний котел. З літа 2019 року запущено пілотний проект в містечку Розенбург, поблизу Роттердама в Нідерландах. Екологічно чистий водень, що генерується з вітру та сонячної енергії, постачається споживачам за допомогою існуючого газопроводу. Дослідження також покликане підтвердити, що існуючі газові мережі придатні для транспортування водню.Група BDR Thermea має великі плани на використання водню в своїх продуктах. І завдяки присутності на багатьох європейських ринках потужних місцевих брендів, таких як Remeha в Нідерландах, De Dietrich у Франції чи Baxi в Великобританії, має шанс отримати значну частину цього обсягу модернізації. Лише в Англії під реконструкцію систем теплоспостачання підпадуть 28 млн. житлових будинків.

    котли BDR Thermea Group

    Всі нові конденсаційні котли BDR Thermea Group зможуть використовувати для своєї роботи 20 % суміш водню з газом. А котли серії Remeha Hydra вже зараз можуть використовувати в якості палива 100 % водень. Серед продуктів групи виділялась установка eLecta 300 компанії Remeha, що представляє собою міні ТЕЦ на основі паливних елементів (виробництво електроенергії та тепла). Система включає в себе буферний бак на 300л та проточну станцію гарячого водопостачання. Компанія презентувала роботу установки eLecta 300 у форматі живої трансляції з пілотного проекту, що триває вже більше року.

    Дуже серйозно до проведення цифрової виставки поставилась компанія Buderus. Був створений спеціальний виставковий павільйон, з якого велилсь трансляції та презентувались нові продукти (https://fb.watch/4xL398hIXs/ )

    В рамках виставки компанія представила ряд нових продуктів, серед яких мікроелектростанція з технологією паливних елементів BlueGEN BG-15. Використовуючи газ як сировину для виробництва водню, пристрій стало генерує 1,5 кВт електроенергії та 0,85кВт тепла. BlueGEN BG-15 використовується в комбінації з газовими конденсаційними котлами або тепловими насосами.

    BlueGEN BG-15

    В контексті даної установки, важливо зрозуміти, що одим з ключових факторів, що впливає на постійний розвиток зелених технологій в Німеччині, є можливість отримати додаткове фінансування чи грант на купівлю інноваційного обладнання. Так, наприклад, Buderus декларує, що завдяки національним програмам фінансування, при купівлі установки BlueGEN замовник гарантовано може отримати загальну грошову компенсацію в розмірі 16 050 євро.

    Ще однією цікавою новинкою стала лінійка газових конденсаційних котлів Logamax plus GB272, потужністю від 50 до 150 кВт, що прийшла на заміну Logamax plus GB162. Котли отримали новий контролер Logamatic BC30 та програмне забезпечення, що відповідає вимогам BEG - німецької національної програми фінансування, що в 2023 році прийде на заміну існуючим KfW и BAFA. Нові технічні вимоги до пристроїв, що підпадають під фінансову допомогу уряду згідно BEG, передбачають, що споживання енергії та кількість виробленого тепла повинні бути виміряні контролерами установок.

    Завдяки каскадуванню можна отримати котельню, потужністю до 900 кВт. Каскадне рішення монтується в короткі терміни, оскільки модульна каскадна рама може бути зібрана практично без інструментів. На продемонстрованому під час презентації відео - 2 працівника за 28 хвилин зібрали каскад з двох котлів - Sehr Gut:).

    Logamax plus GB272

    Також були презентовані нові теплові насоси повітря/вода Logatherm WLW196i AR S+ та геотермальна серія Logatherm WSW196i(T). З особливостей геотермальних теплових насосів - новий контролер Logamatic BC400 з кольоровим сенсорним дисплеєм та інверторна технологія.

    Logatherm WLW196i AR S+

    Надзвичайно цікавою була презентація оновленого сервісного додатку ProScan. Якщо раніше, для пошуку інформації про запчастину, потрібно було відсканувати штрих-код, то тепер потрібно лише зробити фото відповідної деталі. Щоб досягнути точного розпізнавання та безпомилковості пошуку було використано спеціальну фотомашину. Додаток містить базу з 3500 запчастин, на фотографування кожної з них було витрачено 5 хвилин. За цей час фотомашина здійснила 300 знімків кожної запчастин з різних сторін. Таким чином, додаток містить більше 1 мільйона фото.

    Якщо говорити про ринок теплових насосів в цілому, то особливих інновацій чи новинок цьогорічна виставка не принесла. Dimplex, Nibe, Aplha Innotec, Remko, Elco, Heliotherm, Mitsubishi Electric, Stiebel Eltron та Daikin в більшості представили обладнання, яке вже відоме споживачу. Серед новинок слід відмітити цілком нові моделі теплових насосів від компанії Vaillant типу повітря/вода aroTHERM perform, потужністю 19 та 26кВт, а також нову лінійку геотермальних насосів geoTHERM perform, потужністю 25, 40, 78кВт. Також, досить цікава новинка - симпатичний пульт дистанційного керування тепловими насосами RBE+ від компанії Aplha Innotec.

     Life 3R Daikin

    Daikin провів презентацію проекту Life 3R, мета якого створити дієву систему збору, правильного відновлення та повторного використання F-газів ( фреонів ), які використовуються в холодильних установках, системах кондиціонування та теплових насосах. В 2021 році триває пілотний проект програми Life 3R в трьох країнах: Словаччина, Чехія та Угорщина.


    Geberit знову підтвердив свій статус інноваційного лідера. Компанія представила повністю нову трубну систему - FlowFit. Новий фітинг має ряд відмінностей від існуючих на ринку систем:

    Geberit FlowFit

    Рекомендуємо звернути увагу на новинку - на теплові насоси Hajster (Гайстер) для опалення, охолодження та гарячого водопостачання у вашому будинку


  • система Geberit FlowFit не вимагає калібрування або зняття фаски на трубі - усунення цього кроку пришвидшує процес монтажу
  • фітинг D16 - D40 можна опресовувати ручними кліщами, без використання електроінструменту, що також суттєво покращує комфортність проведення монтажних робіт
  • бокове пресування надає значні переваги під час монтажу в місцях з обмеженим доступом. Обертання точки пресування з кроком 45° дає можливість встановлювати фітинги навіть у важкодоступних місцях
  • гідравлічна оптимізація фітинга та геометрії труби і як наслідок, зменшення втрат тиску та можливості використання труб меншого діаметру
  • лише два типи кліщів для всіх типорозмірів від D16 - D75, що відрізняються кольором маркування.
  • Презентація нової трубної системи:

    Ще один цікавий продукт від Geberit - зливний бачок прихованого монтажу Geberit UP-Sigma, з інтегрованим гігієнічним зливом. Таке рішення значно спрощує монтаж санітарних систем, що забезпечують гігієну водопостачання.

    Взагалі, питання гігієни та безпеки систем водопостачання широко обговорювалась під час презентацій та обговорень. Велика зацікавленість учасників виставки цією темою пов’язана перш за все з пандемією Covid-19. Внаслідок локдану виникають тривалі перерви в користуванні водою, особливо в школах, садочках, офісних приміщеннях, що викликає застій води в системі та призводить до бактеріального забруднення. В рамках виставки також тривало обговорення інших вимог до якості води.

    Geberit UP-Sigma

    Планується перехід до ще більш жорстких правил та стандартів стосовно гігієни водопостачання. Так, наприклад, гранична межа вмісту свинцю повинна бути знижена вдвічі і в подальшому він повинен бути повністю заборонений, і це стосується не лише води, але і матеріалів, які з нею контактують. Тобто, після перехідного періоду, використання традиційних латунних кранів, які в абсолютній більшості мають досить високий вміст свинцю, в системах водопостачання буде підпадати під заборону.

    Безаперечний експерт в галузі гігієни систем водопостачання та найбільший виробник арматури з бронзи - компанія Kemper, представила оновлений асортимент продуктів та рішень для безпечної експлуатації систем холодного та гарячого водопостачання. Як завжди, значну увагу компанія приділяє боротьбі з легіонелою в трубопроводах холодної та гарячої води. Серед рішень від Kemper: нова лінійка санітарних зливів серії KHS Hygiene Flush Box, установка захисту від високих температур холодної води KHS CoolFlow, пристрої підключення до системи водопостачання для запобігання зворотнього забрудення питної води, системи моніторнигу витоків ( антипотоп ), балансувальні клапани систем циркуляції гарячої води та оновлений бронзові вентилі серії WESER ( більше про продукти Kemper).

    системи гігієни води KEMPER
    Системи гігієнічних зливів стають все біль витребуваними і перетворюються на важливий компонент системи водопостачання. Такі пристрою з’являються в асортименті все більшої кількості виробників. Свої рішення в цій галузі, окрім Kemper та Geberit, представили також Uponor, Dallmer, Mepa та інші виробники.

    Серед нових продуктів хотілось би також виділити декілька нових продуктів компанії Oventrop:

  • нова серія термостатів ClimaCon та автоматика підлогового опалення FloorCon. Правду кажучи, подібний продукт давно очікувався від компанії, яка пропонує комплексні рішення для поверхневого нагріву та охолодження. Нова лінійка термостатів, з чудовим дизайном, може працювати як в режимі опалення, так і охолодження. Віддалений доступ, завдяки мобільному додатку, робить управління системою простим та комфортним. Ще однією чудовою особливістю нового контролера є автоматичне балансування. Автоматику обладнано інтелектуальним процесором, який постійно контролює кімнатну температуру та показники температури зворотнього потоку та за допомогою керування сервоприводам проводить необхіде гідравлічне вирівнювання.
  • автоматика Oventrop
  • Балансувальний клапан HydroControl завдяки новому дизайну став ще простішим в корисуванні та при цьому зберіг традиційну надійність та ефективність
  • Слід також згадати модельний ряд проточних станцій Regumaq X, які вже знайомі користувачам, але і надалі залишаються одними з найращих на ринку. Гігієнічне приготування гарячої води сьогодні актуальне, як ніколи раніше. Станіції ГВП, з модельним рядом 25 / 45 / 80 л/хв, завдяки каскадуванню здатні задовільнити потреби об’єктів будь якої складності. Завдячуючи теплообміннику з підвищеною площею, серія Regumaq X чудово підходить для роботи з тепловими насосами.
  • Приємно було зустріти, хоч і онлайн, давніх друзів - компанію Enetec та Pichler.

    Enetec - підрозділ OEM-продуктів компанії Eurotherm Spa, нашого партнера в сфері поверхневих систем опалення/охолодження. Стельові панелі, розподільчі колектори, полімерні труби та система управління поверхневим опаленням та охолодженням - саме такі комплексні рішення ми пропонуємо нашим замовникам. Високласні елементи системи від одного виробника гарантують надійну та ефективну роботу. На сьогодні, стельові системи від Eurotherm одне з найкращих рішень, доступних на ринку. Більше про комплексні рішення для теплих/холодних стель та стін

     Eurotherm Spa

    Pihler - наш партнер в сфері систем вентиляції представляв на виставці свої рішення:

  • вентустановки Pichler LG 350 та LG 450, що є бестселерами продажів на ринку Європи та одними з найкращих в сегменті побутових установок з рекуперацією
  • вентмашини Pichler LG 100 - компактні установки для невеликих осель, площею до 100 кв.м, які можуть використовуватись як локальні вентиляційні машини, так і централізовані установки
  • індустріальну лінійку вентустановок та автоматику для облаштування багатозональних систем з VAV-терміналами
  • ламельні зволожувачі для побутових вентустановок
  • Pihler вентиляція

    Більше про рішення від Pichler

    Повітря як їжа - важливіше, ніж будь-коли - під таким гаслом пройшов вентиляційний розділ виставки. Covid, окрім пандемії, викликав справжній бум на ринку вентиляції. Чисте повітря стало основним трендом в боротьбі галузі з пандемією та її наслідками. Важливість забезпечення повітря відповідної якості, температури та воголості підкреслює і той факт, що організатори ISH вирішили провести з 8 по 10 червня спеціалізовану виставку, присвячену технологіям вентиляції приміщень - Indoor-Air . На жаль, заважаючи на закриті кордони Євросоюзу, українці навряд чи зможуть відвідати даний захід.

    На ринку побутової вентиляції окрім традиційних вентиляційних брендів, таких як - Pichler, Zehnder, Helios, Wolf, SystemAir з’являються багато нових гравців. Мова, перш за все, йде про компанії, що раніше в основному позиціонувались як виробники опалювального обладнання: Stiebel Eltron, Viessmann, Bosch, Buderus, Kermi та інші, які сьогодні пропонують вентиляційні системи як важливу складову своїх комплексних рішень.

    Цікавою тенденцію на ринку вентиляції стала поява чималої кількості децентралізованих установок, що орієнтовані на учбові класи, садочки, переговорні, фітнес-студії, конференц-зали та інші приміщення з постійним перебуванням значної кількості людей, які не обладнані системи центральної вентиляції. Децентралізовані рішення, як наприклад, установки Helios KWL® Yoga чи Vitovent 200-P Viessmann, повинні покращити ситуацію з якістю повітря в приміщеннях, не обладнаних центральнми системами вентиляції. Оптимальний повітрообмін, очищення повітря, економія енергії та тиха робота - аргументи на користь використання таких вентмашин.

    установки Helios KWL® Yoga

    Досить багато часу, під час експертних дискусій, було присвячено відносній вологості повітря в середині приміщень, як важливому критерію комфорту та одному з визначальних факторів запобігання поширення вірусів та бактерій. Вологість не нижче 40 % - основна вимога, яку підтримували всі фахівці, що приймали участь в обговоренні. І скоріш за все, така вимога стане обов’язковою нормою.

    В розділі Стартапи слід відмітити декілька брендів. Серед них і вже відомі продукти, так і абсолютні новачки:

    HPS Home Power Solutions
  • HPS Home Power Solutions - компанія-стартап, що вже перейшла від пілотних проектів до серійного виробництва установки Picea, що поєднує в собі акумуляторні батереї, електролізер, паливні елементи, вентиляційний блок та резервуари для зебрігання водню. В світлі підвищеного інтересу до використання водню, компанія продовджує стрімко розвиватись, залучаючи нові інвестиції. Більше про HPS
  • Envola - абсолютно нове ім’я на ринку. Система складається з теплового насосу та зовнішнього теплообмінного модуля, що поєднує в собі повітряний теплообмінник та резервуар з технологією Льодяний бак (Eisspeicher). Система перш за все працює як повітряний тепловий насос, а при зниженні зовнішньої температури перемикається на геотермальний акумулятор з технологією льодяного баку. Сам зовнішній резервувар монтується в рівень з землею та зверху може бути оформлений як фонтан, клумба чи вуличні меблі. В літній період резервуар використовується в зворотньому напрямку для охолодження. Також установка може бути дооснащена вентиляційним блоком, який скидатиме тепло відпрацьованого повітря в зовнішній акумулятор, тим самим підвищуючи його ефективність. Крім того установку можна доповнити акумуляторами, для зберігання електроенергії від фотоелектричної установки.
  • OneLife X - технологія очищення повітря

    Вже незабаром, ми більш детальніше познайомимо вас з цим інноваційним продуктом. Слідкуйте за нашою сторінкою в FB та новинами на сайті sahara.com.ua

  • OneLife X - технологія очищення повітря за допомогою плазмового фільтра, що видаляє 99,99% частинок, які переносяться повітряним потоком, без необхідності заміни фільтра. Очищувач, що виготовлено з бамбуку та переробленого пластику, створює мінімальний вплив на навколишнє середовище. Розробник заявляє, що пристрій здатний видаляти ультратонкі частинки та віруси до 0,01 мікрометра. При цьому, очищувач споживає лише 6 Вт! Вже зараз можна зробити попереднє замовлення на OneLife X. Ми вже один зарезервували:)
  • OneLife X - технологія очищення повітря
  • Hydraloop - бренд, який вже знайомий нашим підписникам в соцмережах та читачам сайту. Комплексне рішення для очищення стічних вод будинку та повторного їх використання. Компанія Hydraloop цьогоріч отримала нагороду BEST FEATURED ISH INNOVATION 2021 від DBA ( Асоціація цифрових ванних кімнат ). Як технологія, що дозволяє суттєво знизити споживання води та забезпечити стійке природокористування, Hydraloop стане важливою частиною майбутніх цифрових ванних кімнат, де все буде підпорядковано гігієні, безпеці та низькому енергоспоживаню - вважають в Асоціації DBA. Більше про Hydraloop
  • Hydraloop очистка води

    Не дивлячись на складнощі, які виникають внаслідок пандемії Covid, виставка ISH, навіть в цифровому форматі, показала, що галузь розвивається та має чудові перпективи. З іншої сторони, негаразди викликані поширенням вірусу, призводять до суттєвих зрушень в позитивну сторону, посилюють вимоги до гігієни води та повітря, прискорюють розвиток технології та ринків, створюють нові рішення на шляху до сталої економіки і в кінцевому результаті - покращують якість нашого життя.

    Так що все буде гаразд, бережіть себе.