Останнім часом ми все активніше обговорюємо енергоефективність наших будівель та різноманітні енергетичні концепти будівель. Пасивний будинок, сонячний будинок, активний будинок - терміни, які вже не звучать дивно для більшості з нас. Під час зведення нових об’єктів, ми намагаємось досягти мінімального споживання енергії та максимального використання відновлювальної ( зеленої ) енергії.Але ще 30 років назад ситуація була зовсім іншою і лише завдяки інноваторам, що вже тоді розуміли важливість зелених технологій для нашого майбутнього добробуту, створювались перші енергоефективні будинки.
І сьогодні, ми хочемо познайомити вас з проектом німецького архітектора Рольфа Діша (Rolf Disch) - будинком Heliotrop, який став першою активною будівлею в світі, що продукує більше енергії ніж споживає. Вся необхідна об’єкту енергія отримується за рахунок відновлювальних джерел енергії. Будинок, що було зведено в 1994 році у Фрайбурзі / Німеччина, став приватною оселею для сім’ї архітектора Рольфа Діша.
Як листя та квіти обертаються слідом за сонцем, так і Heliotrop слідує за його рухом, щоб досягти максимальної ефективності використання сонячного випромінювання.Циліндрична будівля розташована на дерев'яному стержні, обладнаному обертовим механізмом. З однієї сторони будинок має потрійне скління (U = 0,5), з іншого боку - добре ізольована стіна (U = 0,12). В зимові дні будівля повернена вікнами на південь, щоб пропустити максимальну кількість сонячного випромінювання всередину будинку і таким чином пасивного його нагріти. В спекотні літні дні навпаки - до сонця обернуті добре ізольовані стіни, щоб запобігти перегріванню приміщень.
Будинок оснащено геліотермічною установкою та пелетним каміном з водяним контуром Wodtke, що в поєднанні з системою стельових панелей забезпечують опалення приміщень та нагрів гарячої води. Вакуумні сонячні колектори інтегровано у вигляді огороджуючих перил зовнішніх гвинтових сходів та тераси.
Вентиляцію з рекуперацією оснащено геотермальним теплообмінником, який завдяки енергії землі, частково нагріває або охолоджує вхідне повітря.
Фотоелектричні сонячні панелі, номінальною потужністю 6,6 кВт, що розміщені на даху будинку, забезпечують в п’ять-шість разів більше енергії, ніж потрібно будівлі, роблячи енергетичний баланс об’єкту позитивним (PlusEnergy). Фотоелектрична установка розташовані на спеціальній обертовій конструкції, яка оснащена сонячним трекером, який завжди гарантує оптимальне розташування панелей по відношенню до сонця та водночас здатний адаптувати їх орієнтацію у разі сильного вітру.
Система збору дощової води використовується для господарських потреб та змивання води в санвузлах. Відходи і фекалії розкладаються в сухому компості, а стічні води відводяться та очищаються в каскадному ставку, розташованому на прибудинковій території.
Перебуваючи у Фрайбурзі, ви можете замовити екскурсію в сам будинок, де Рольф Діш та його дружина з задоволенням вас познайомлять з цим ригінальним проектом.
За матеріалами: http://www.rolfdisch.de