Проектуємо майбутнє
Статті

Пелети - поєднання ефективності, екології та енергозбереження

Порівняно недавно прийшовши на ринок, пелети зуміли завоювати популярність на енергетичних ринках Європи та Америки.

Їх використовують для опалення та гарячого водопостачання будинків, котеджів, магазинів, автосервісів, офісів, готелів, сільськогосподарських приміщень а також інших побутових та промислових об'єктів. В Україні пелетні котли встановлюються в основному в приватних будинках, однак і частка промислового використання швидко збільшується.

Батьківщиною пелет вважається США. Саме тут на початку вісімдесятих років минулого століття баварець Руді Гуннерман запропонував технологію гранулювання відходів для економії на їх перевезенні. Через деякий час їх стали використовувати для опалення. Новий сплеск інтересу до пелет в Америці розпочався на початку2000-х років. Зростання цін на традиційне паливо, наслідки урагану«Катріна» в2005 році, світова тенденція пошуку альтернативних джерел енергії- все це призвело до стрімкого зростання попиту на пелети.

На сьогоднішній день в Північній Америці працює близько сотні підприємств по переробці біовідходів в пелети з середньою потужністю 30-70 тисяч тонн на рік. Більшість з них було побудовано за останні п'ять років і ще не вийшли на плановані обсяги. При цьому, як стверджують дослідники ринку, вартість сировини для виробництва становить від 40 до 60 відсотків собівартості готових деревних паливних гранул. Обсяг північноамериканського ринку пелет в 2009 році експерти оцінюють у шість мільйонів тонн. Причому 80 відсотків продукції, виробленої в США, було використано на внутрішньому ринку, а 90 відсотків пелет канадського виробництва було поставлено до Європи.

Аналітики прогнозують пелетному ринку Північної Америки райдужні перспективи. Вони обгрунтовані, по-перше, популярністю в США приватного будівництва, по-друге, активним інтересом до пелет з боку енергетиків. Так, в штаті Огайо на пелетне паливо буде переведено енергоблок потужністю312 мегават, обсяг споживання якого складе 700 000 тонн гранул на рік.

Європейським першовідкривачем пелет є Швеція. Гранули для топки із залишків деревообробки в цій країні починали виготовляти в другій половині вісімдесятих років. На початку дев'яностих тут почався пелетний бум і активний розвиток промислового виробництва.

Слідом підвищений інтерес до деревних гранул почали проявляти Данія, Австрія, Голландія, Фінляндія, Норвегія, Англія, Франція, Італія. У Німеччині пелети почали випускати в 90-х роках.Одним з піонерів плетного ринку є компанія WODTKE , з ініціативи якої було здійснено DIN стандартизацію деревних паливних гранул. На сьогоднішній день лідерами за споживанням гранул в Європі вважаються Данія, Австрія та Швеція. Ці ж країни займають перше місце з виробництва пелетних котлів.

Голландський порт Роттердам з 2002 року став терміналом для європейського ринку деревних гранул. Щомісяця він приймає близько 300 тисяч тонн біомаси, основну частину якої складають пелети. При цьому обсяги транспортованого палива стрімко зростають. За твердженням фахівців, кожні півтора року спостерігається фактичне подвоєння перевезеної біомаси.

Якщо спочатку пелети поставлялися кораблями з Канади вантажопідйомністю десять тисяч тонн, то на сьогоднішній день в Роттердамі розвантажуються судна із США, країн Балтії, Південної Америки і Південної Африки. Партії товару досягають 60 тисяч тонн, а сировина, з якої виготовлені пелети, вражає своєю різноманітністю: це рис, солома,пальмові дерева.

Споживання деревних гранул як палива зростає колосальними темпами. Котельні на біопаливі користуються в Європі великою популярністю. В одній тільки Німеччині протягом 2002 року було встановлено більше 5000 котлів, що працюють на пелетах. У Північній Рейн Вестфалії(Німеччина) до 2006 року уряд цієї землі виконав план по заміні 500 тис. застарілих котлів на біопаливні. Що цікаво, уряд спонсорує кожний встановлений котел у розмірі 3 тис. євро.

Зростає кількість виробників автоматичних котлів, що працюють на пелетах. Зараз їх налічується близько 50-ти у всій Німеччині, в 1998 році їх було всього три. Кожен третій встановлюваний в цій країні котел - деревний. За прогнозами Інституту енергетики та охорони довкілля ФРН, до 2015 року в Німеччині буде працювати понад 1,5 млн котлів та печей на паливних гранулах. Щорічна витрата пелет складе 6 млн тонн.

У Швеції споживання паливних гранул щорічно зростає приблизно на 30%. Урядовою програмою Швеції передбачено збільшити споживання пелет до 9 млн тонн на рік вже до 2014 року.

Крім проблем з експортним газом, прийняття ЄС екологічної програми є потужним стимулом для розвитку європейського пелетного ринку. Згідно з прийнятими угодами, до 2020 року альтернативні відновлювані джерела енергії, до яких відносяться і пелети, повинні задовольняти не менше 20 відсотків потреб Європи.

У таблиці «А» наведено порівняльні характеристики основних видів палива, які використовуються для опалення.

Таблиця"А"

Вид палива

Теплота згоряння
МДж/кг
% сірки% золивуглекислий
газ кг/ ГДж
 Дизельне паливо42,50,2178
 Мазут421,21,578
 Природний газ*35-380057
 Кам'яне вугілля15-251-310-3560
 Гранули деревні17,50,110
 Гранули з соломи14,50,240
 Гранули торф'яні1004-2070
 Тріска деревна10010
 Тирса10010

Як видно з таблиці, деревні гранули стоять лише на5 місці за питомою теплотою згоряння, але ця величина - теоретична, без урахування ККД згоряння палива (ККД нетто) і ККД теплової установки(обидва ККД разом дають ККД брутто).Розглянемо їх окремо.

ККД згоряння палива залежить від багатьох факторів, головний з яких - питомий вміст негорючих речовин, найчастіше- води, чим менше в паливі вогнетривких речовин, тим вище ККД.

Практично: найбільш високий ККД нетто(у порядку убування) - у електроенергії, газу, деревних гранул і дизельного палива.ККД котла(теплової установки) залежить теж від багатьох факторів, головними з яких є:

  1. оптимальний режим спалювання, тобто режим, при якому досягається максимальний ККД нетто;
  2. максимальний коефіцієнт тепловіддачі. ККД якісних сучасних котлів, таких як Wodtke, Paradigma i Herz доходить до 93%. Найбільший ККД мають сучасні котли, що працюють, знову ж таки, на газі, деревних гранулах і дизельному паливі.

У таблиці «В» в порядку убування наведені усереднені значення сумарного ККД.

Таблиця B

У таблиці «В» в порядку убування наведені усереднені значення сумарного ККД.

Таблиця"B"

Вид паливаККД брутто(%)
 Електроенергія97
 Газ87,1
 Гранули деревні86
 Дизельне паливо81,6
 Тріска деревна,сухі опилки80,5
 Мазут72,6
 Кам'яне вугілля56,1
 Дрова49,5
 Торф38,6
 Волога деревна тирса35,1

З даної таблиці видно, що деревні гранули є значно вигіднішим паливом для виробництва енергії в порівнянні з іншими його видами, за винятком газу і електоенергії. Однак, через вирівнювання внутрішніх цін на газ із загальносвітовими, його ціна буде постійно і швидко рости. У найближчій перспективі вартість енергії, виробленої з біопалива, буде менше виробленої на газі, не кажучи вже про інші види палива. Вже сьогодні, використання газу для користувачів-юридичних осіб ( 4,65грн/м3 ) та для домогосподарств, що споживають більше 6000м3 /рік, є дорожчим в порівнянні з деревними пелетами. Якщо додати до цього, нарешті, факт, що далеко не у кожного бажаючого є можливість підключитися до системи газопостачання та силового електрокабелю, то на практиці для власника будинку, який бажає мати автоматичне опалення, вибір зводиться до двох позицій: дизпального і деревним гранулам.Мінуси дизельного палива — шумність, громіздкість котла і дорожча ціна порівняно з пелетами. Вихлопні гази можуть доставляти незручності власникам і сусідам присутністю запаху.

Таким чином, перехід на біомасу, пов'язаний не скільки з екологічною безпекою, скільки продиктований елементарною економічною доцільністю. Сьогодні в Україні також зростає популярність пелет та постійно збільшується попит на обладнання, що використовує деревні гранули. На українському ринку представлено велику кількість виробників обладнання, що працює на пелетах.

ТОВ Сахара пропонує своїм клієнтам пелетні котли та каміни від європейських компаній - Wodtke ( Німеччина) , Paradigma ( Німеччина) та Herz ( Австрія). Надзвичайна якість та висока ефективність обладнання в поєднанні з професійним встановленням від компанії Сахара забезпечать надійну та безпечну роботу системи теплопостачання.

Екологія, енергозбереження, незалежність- Ви можете втілити цей девіз в життя, використовуючи деревні пелети. Вже сьогодні Ви можете подбати про своє майбутнє.