Сонячна енергія навіть вночі? Це початок нової ери в енергетиці?
Революційний план Каліфорнії ( США ) - отримати 33% всієї енергії від сонця та вітру , вже через 5 років. Штат продовжує швидкими темпами нарощувати потужності альтернативної електроенергетики , намагаючись забезпечити третину від загального споживання за рахунок енергії сонця , вітру та гейзерів , вже до 2020 року. І ось введена в експлуатацію найбільша в світі сонячна геотермальна електростанція.Сьогодні це вже не експерементальна , а звична працююча технологія. В світі вже функціонує близько 100 таких станцій ( всі за останні 5 років ) і в процесі будівництва ще 50 об’єктів. Дана установка буде виробляти електроенергію для 140 000 будинків , при цьому робитиме це навіть після заходу сонця. Як? Знайомтесь - Ivanpah Solar Electric Generating System / Каліфорнія/ США.
Станція Ivanpah Solar розташована в пустелі Мохаве / Mojave / , в трьох годинах поїздки на схід від Лос-Анжелеса . Її будівництво велось близько 3-х років та коштувало 2 млрд. 200млн. доларів. Станція виробляє абсолютно чисту енергію , без необхідності спалювання будь якого викопного палива. Сонячна енергія використовується станцією навіть після заходу сонця. Секрет безперебійної роботи геліоустановки в трьох башнях , що оточені тисячами дзеркал.
Станція не використовує вже звичні сонячні панелі ( фотоелектричні модулі ). Замість них застосовуються цілком звичайні дзеркала , які ми використовуємо в наших оселях.
Кожен дзеркальний модуль - це система з двох великих дзеркал , розміром як гаражні ворота. Такий модуль називається - геліостат. Станція складається з 173 000 таких геліостатів.
Всі ці дзеркала-геліостати спрямовують сонячні промені на вершини трьох надвисоких веж , які знаходяться в центрі. Кожен геліостат рухомий та за допомогою комп’ютера всі 170 000 дзеркал обертаються за сонцем. Таким чином сонячні промені попадають до веж на протязі всього світлового дня.
Висота кожної вежі 148 метрів . На вершині встановлених веж знаходяться котли з рідиною , яка внаслідок нагріву сонячними променями , які направляються дзеркалами , перетворюється в пару. Температура в котлах може підніматись до 700 грд.С.
Загальна потужність Ivanpah Solar - 392 МВт . Вся ця потужність пари передається вниз вежі - на турбіни , які виробляють електроенергію.
Великою перевагою геліотермальних електростанцій перед звичайними сонячними панелями являється можливість акумулювати надлишки енергії , а значить працювати і після заходу сонця. Перегріта рідина накопичується в спеціальних об’ємних сховищах і вночі використовується для роботи турбін та виробництва електроенергії. Сховища можуть забезпечити роботу турбін до 15 годин на повній потужності. Таким чином геліотермальні станції виробляють електроенергію 24 години на добу , 7 днів на тиждень. Надзвичайно важливо , що такий інноваційний енергозберігаючий проект було здійснено з великою відповідальністю до оточуючого середовища. Оскільки будівництво станції ставило під загрозу рідкісні види черепах , що живуть в пустелі , компанією-власником була втілена спеціальна програма по захисту тварин. Була додатково придбана велика ділянка в стороні від станції , куди переселили 200 рідкісних черепах. Програма обійшлась компанії в 22млн. доларів , які були витрачені на купівлю землі , залучення біологів та переселення унікальних тварин.
Отримати 33% енергії з альтернативних джерел енергії - дуже амбітна ціль та колосальна цифра для Каліфорнії. Доречі , ВВП Каліфорнії - 2,2 трлн.доларів , що перевищує валовий продукт таких країн як Росія , Італія , Індія , Австралія чи Іспанія. Енергії потрібно дуже багато. І зараз в США відбувається справжня революція альтернативної енергетики. Кожні 3 хв. мінімум один американський будинок переходить на використання сонячної енергії. Кількість шкідливих викидів в США з 2005 року скоротилась на 17%. Введення в дію однієї такої станції як Ivanpah Solar щорічно зменшує викиди СО2 на 400 000 т , що еквівалентно забрудненню , яке створюють 77 000 автомобілів. Сонячна енергетика сьогодні це вже не альтернатива , це основа нової економіки.
Оригінал статті : http://californista.livejournal.com/16377.html