Проектуємо майбутнє
Статті

Камуфляж для сонячних панелей

Частка відновлювальної енергетики постійно зростає. Науковці та виробники намагаються покращити технології та матеріали, які використовують відновлювальні джерела енергії. Однак продуктивність деяких «зелених технологій» все ще залишається досить невисокою і має значний потенціал для зростання. Так, наприклад , ефективність сонячних фотоелектричних панелей складає близько 20 відсотків.

Модулі, які сьогодні встановлені, конвертують лише п'яту частину світла в електрику, майже 80 відсотків сонячної енергії втрачається. Причини високих втрат різноманітні. Наприклад, близько 10% поверхні сонячних елементів займають контактні доріжки, які зменшують площину, яка безпосередньо приймає участь в фотоелектричному процесі.

Вчені Технологічного інституту Карлсруе (KIT)/ Німеччина, опублікували нетрадиційний спосіб підвищення ефективності панелей: створення технології, яка робить оптично невидимими контактні доріжки та перенаправляє світло на поверхню фотоелементу. Створений вченими камуфляжний шар дає змогу спрямувати 10% випромінювання, яке раніше припадало на контактні доріжки, на активну поверхню сонячного елементу.

Для досягнення ефекту камуфляжу (оптична стелс-технологія), вчені використали два методи. В обох способах на поверхню сонячного елементу наноситься полімерний шар. Він має мати точно розраховані оптичні властивості, а саме заломлення світла, яке залежить, в першому варіанті від місцерозташування або в іншому випадку від спеціальної форми поверхні. Друга концепція особливо перспективна, тому що вона може бути використана для масового виробництва сонячних панелей. Маскувальний шар створює на поверхні фотомодулів канавки, які розміщені вздовж контакттних доріжок. Таким чином, падаюче світло заломлюється від контактних доріжок та спрямовується на активну поверхню сонячного елементу.

Результати моделювання та лабораторних досліджень підтвердили ефективність даної технології і показали зростання продуктивності на 10%. Зараз дослідники приступають до тестування камуфляжного шару в реальних умовах експлуатації.

За матеріалами: http://www.kit.edu/kit/pi_2015_tarnkappe-koennte-solarzellen-effizienz-%20erhoehen.php