Проектуємо майбутнє
Статті

Фрайбург - приклад сталого енергоефективного розвитку міста

Фрайбург (Freiburg) / Німеччина - всесвітньо відоме місце, яке отримало статус одного з найбільш зелених міст планети, завдяки широкому використанню сонячної енергії та застосуванню екологічних технологій в будівництві.

«Сонячне поселення» у Фрайбургу (Die Solarsiedlung in Freiburg) - це цілий житловий район, який слугує яскравим прикладом створення будинків майбутнього. На 11000кв.м території розташовано 59 житлових будинків, загальною площею 7850кв.м та комерційний центр.

Об'єкти розроблено як будинки Енергія плюс, тобто вони виробляють більше енергії, ніж споживають. Всі будинки збудовано з дерева та з використанням інших екологічно чистих будівельних матеріалів. Дахи будівель повністю вкриті фотоелектричними модулями для виробництва електроенергії. Будинки зведені з використанням принципів геліоархітектури - орієнтація скляних конструкцій на південь, для максимального використання пасивного сонячного нагріву. Похилий дах забезпечує затінення вікон в літній період.

Номінальна потужність фотоелектричної системи поселення складає 445кВт , що дає змогу генерувати близько 420000 кВт-год сонячної електроенергії в рік. Кількість виробленої енергії майже втричі перевищує потреби жителів в електроенергії. Надлишок енергіїї продається за зеленим тарифом, даючи змогу поселенню отримувати додатковий дохід.

Сонячні установки, в поєднанні з енергоефективними будинками, дають змогу заощаджувати щороку близько 200000 літрів дизельного палива та запобігати утворенню 500т СО2

Майже вся територія сонячного поселення вільна від автомобілів і використовується як пішоходна зона та доріжки для велосипедів. Цьому сприяє великий паркувальний майданчик під комерційним центром, де діє практика спільного використання автомобілів. У Фрайбургу близько 500 км велосипедних доріжок.

Комерційний центр «Сонячний корабель» - перший в світі комерційний об'єкт, який зведено за технологією «Енергія Плюс». Він простягається на 125 метрів вздовж транспортної магістралі і виступає в якості звукоізоляційного бар'єру для основних житлових будинків. будинків. На даху комплексу зведено дев'ять триповерхових пентхаусів. На двох підземних поверхах розташовані складські приміщення і гараж на 138 паркувальних місць.

Ініціатором та архітектором проекту став Рольф Діш (Rolf Disch). Саме проект власного будинку Рольфа Діша Heliotrop - був прототипом для Сонячного поселення. Heliotrop - перший в світі будинок, який продукує більше енергії ніж споживає. Вся необхідна будівлі енергія отримується з відновлювальних джерел енергії.

Як листя та квіти обертаються слідом за сонцем, так і Heliotrop слідує за його рухом, щоб досягти максимальної ефективності використання сонячного випромінювання.

Циліндрична будівля розташована на дерев'яному стержні. З однієї сторони будинок має потрійне скління, з іншого боку - добре ізольоване стіна. В зимові дні будівля повернена вікнами на південь, щоб пропустити максимальну кількість сонячного випромінювання всередину будинку. В спекотні літні дні навпаки - до сонця обернуті добре ізольовані стіни, щоб запобігти перегріванню приміщень. Будинок оснащено геліотермічною установкою, вентиляцією з рекуперацією, геотермальним теплообмінником та пелетним каміном з водяним контуром IvoTec від компанії Wodtke. Система збору дощової води використовується для господарських потреб та змивання води в санвузлах. Відходи і фекалії розкладаються в сухому компості, а стічні води відводяться в каскадний ставок, розташований на прибудинковій території.

Фотоелектрична система будинку Heliotrop складається з 60 модулів, загальною площею 54кв.м. Трекінг-система стеження за сонцем працює незалежно від обертання самої будівлі. Також в залежності від розташування сонця змінюється кут розташування самої установки. Система здатна витримати високі вітрові навантаження з п'ятикратним запасом безпеки.

Сьогодні Фрайбург продовжує розвиватись як «зелене місто». І нещодавно ще один міський об'єкт став будинком з нульовим споживанням енергії, завдяки сонячному випромінюванню. Новозведена будівля мерії отримала фотоелектричну становку, номінальною потужністю 220кВт. На додачу до сонячної установки на даху, фасад будинку також обладнано фотоелектричними скляними модулями, розміром 3,5м х 0,6м і вагою майже 100 кг кожен. Скляні модулі компанії a2-sola забезпечують високий рівень прозорості фасаду.