Проектуємо майбутнє
Статті

Деревні пелети (частина 2) - виробництво

Процес виробництво пелет не є технологічно складним і може бути реалізований , як на малих підприємствах, так і на потужних сучасних заводах.

Надзвичайно важливим для процесу виготовлення пелет є використання початкової сировини з постійними індентичними властивостями . Насамперед це стосується вологості та розмірів стружки і звичайно типу деревини. Всі ці фактори впливають на виробничий процес. На багатьох європейських заводах створють свій власний мікс біомаси , щоб досягнути оптимального пресування.

Початковим етапом технологічного процесу виготовлення пелет є подрібнення сировини до розміру 25х25х2мм , що забезпечує оптимальний процес сушіння деревини. Згідно з технологічними вимогами, сировина перед пресуванням повинна мати вологість 8-12%. Тому на другому етапі виробництва відбувається сушіння біомаси. Для сушіння можуть використовуватись сишильні камери двох типів - барабанні або стрічкові.

Далі , через магнітний сепаратор та вловлювач каміння з ситом , сировина подається в молотковий млин, де подрібнюється до оптимального розміру.

Наступний етап – кондиціонування ( водопідготовка ). Оскільки сировина з вологістю менше 8% погано піддається склеюванню під час пресування - проводять її зволожування . Процес відбувається в змішувальній ємкості за допомогою води ( для м’яких порід деревини ) або пари ( для твердих сортів деревини або залежаної сировини ).

Після отримання біомаси з оптимальною вологістю , відбувається процес пресування, який є головним етапом виробництва пелет. Пресувальні машини можуть бути з пласкою або циліндричної матрицями. Сировина під високим тиском видавлюється через круглі отвори матриці. Після пропускання через матрицю пелети обрізаються до встановленої довжини.

Деревина складається з таких основних елементів: лігнін та целюлоза. Лігнін під дією пресу та утвореного внаслідок цього тепла стає клейким та огортає волокна целюлози, завдяки чому деревина гранулюється без додавання зв'язувальних речовин. Щоб полегшити процес пресування та покращити стійкість пелет , застосовують такі домішки , як крохмал чи мука. Склад домішок не перевищує 0,5%.

Пелети, після пресування , мають температуру 70°-90°С і є досить м’якими. Тому їх охолоджують під дією навколишнього повітря . В результаті цього гранули твердіють і стають готовими до транспортування та фасування.

На останньому етапі виробництва пелети просівають і упаковують. Просіювання необхідно для відділення не спресованих гранул, або таких, що розсипалися на тирсу. Некондинційну продукцію піддають вторинній обробці. За умови захисту готових пелет від вологи , термін їх зберігання може бути дуже тривалим.

Сьогодні в Україні виробництво деревних пелет , в основному , відбувається на малих та середніх підприємствах , які мають обмежені виробничі потужності. Хоча найвищу рентабельність при виробництві пелет мають заводи з продуктивністю 3-10 т/год. Тому в сегменті виробництва пелет в найближчі роки буде продовжуватися процес витіснення дрібних компаній та формування повністю вертикально інтегрованих структур, що володіють замкнутими виробничими циклами – від заготівлі деревини та деревообробки до виробництва твердого біопалива та його використання в енергетичних цілях.

На даний момент момент більшість виробничих ліній використовують вітчизняне обладнання , що майже використало свій ресурс та є технологічно застарілим. Також на ринку працюють комплекси з виробництва пелет на основі комбінації вітчизняного та іноземного обладнання . Але традиційно надійним та високоефективним вважається обладнання європейських виробників , які пропонують виробничі лінії « під ключ» . Лідерами на ринку пелетного обладнання є компанії MÜNCH , Graff та KAHL Gruppe. Обладнання цих виробників - це високотехнологічні та надійні установки , що грунтуються на високій якості обладнання та багаторічному досвіді.

Сучасні пелетні лінії повністю автоматизовані та мають можливість віддаленого контролю . Компанії пропонують повний комплекс послуг : проектування , постачання обладнання , монтаж, навчання персоналу та сервісний супровід. Забезпечення енергією , як тепловою , так і електричною , може здійснюватись за допомогою сонячних систем або когенераційної установки на біомасі. В обох випадках є можливість продавати вироблену енергію за «зеленим тарифом» , тим самим зменшуючи енергозатрати і собівартість продукції.

На даний момент в Україні діють податкові пільги для виробників пелет. Обладнання , що буде використовуватись для виробництва пелет , не обкладається митом та ввозиться за нульовою ставкою ПДВ. Також компанії , що виготовляють пелети звільнені від сплати податку на прибуток. Сукупний розмір орендної плати за земельні ділянки , на яких розташоване підприємство з виробництва пелет , в тому числі його технологічна структура , не повинен перевищувати 3% від нормативної грошової оцінки.

Збільшення обсягів виробництва пелет - це реальний крок до енергетичної незалежності України. Будівництво нових пелетних заводів - це нові робочі місця та економічний розвиток регіонів. Використання біопалива - це екологічна безпека нашої країни.