Проектуємо майбутнє
Статті

Рідинні вікна

Архітектори приділять велику увагу склу. Прозорі фасади наділяють будівлю простором та легкістю. Великі скляні поверхні мають бездоганний вигляд, але також мають два характерні недоліки: влітку вони пропускають занадто багато тепла в приміщення, а взимку - навпаки.

Група європейських дослідників вважає , що вирішила цю проблему, проте дещо незвичайним шляхом. «Ми створили адаптивний скляний фасад, який самостійно реагує на потреби споживача», - повідомляє Фолькер Ріттер, професор Ліхтенштейнського Університету, координатор європейського проекту «Fluidglass», в якому задіяні також Технічні Університети Мюнхена та Штутгарту . Дослідження отримало грант на загальну суму 3,9 мільйони євро.

Винахідники створили вікно, яке складається з трьох камер , між якими протікає вода. Взимку - вода нагрівається від системи опалення і протікає між внутрішнім і середнім склом. Вікно випромінює тепло в середину приміщення за принципом поверхневого опалення, наприклад, як тепла підлога.Влітку через вікна протікає холодна вода, яка охолоджує внутрішню камеру. При цьому вона відбирає тепло з приміщення, яке акумулюється в буферній ємкості.

Металеві частинки відбивають тепло

Секрет знаходиться між зовнішнім та середнім склом. Як тільки, в жаркий літній день, сонячні промені потрапляють на поверхню скла, вода вмить зафарбовується в темний колір. Це відбувається за допомогою дрібних металевих частинок, які відбивають сонячні промені. Чим сильніше сонячне випромінювання - тим більше металевих частинок буде задіяно.

Якщо знову необхідно зробити вікно прозорим, в разі появи хмарного неба, металеві частинки відфільтровуються за допомогою магніту. Керування процесом базується на алгоритмі, який враховує побажання користувача, потужність сонячного випромінювання, пору року, денний та нічний час і прогноз погоди.

«Рідинне вікно» знаходиться поки, що тільки в лабораторії (фото: Ліхтенштейнський Університет). Вікно , яке автоматично затемнюється при потраплянні сонячних променів - це не новий винахід. Деякі виробники мають власні розробки вікон, які затемнюються під дією струму. Але на противагу таким технологіям «рідинне вікно» має суттєву перевагу, оскільки миттєво реагує на сонячні промені, а також працює в ролі активної кліматичної установки.

Дана технологія добре зарекомендували себе в лабораторних умовах.

Зараз відбувається масштабне випробування рідинного вікна на практиці.

Поки дана технологія займе своє місце на ринку. Якщо продукт себе добре зарекомендує в практичних випробуваннях - то фахівці декількох галузей будуть змушені переосмислити традиційний підхід в будівництві. Спеціалісти з сфери опалення і будівельники повинні тісно співпрацювати один з одним, оскільки «рідинне вікно» це і фасад і система опалення одночасно.