Проектуємо майбутнє

Важливість зволоження повітря в офісних будівлях

Мікроклімат в приміщенні, що сприймається людиною, як комфортний є домінуючою умовою збереження здоров'я та підвищення працездатності.

Які параметри мікроклімату можуть вважатися комфортними та відповідно оптимальними?
Енергетичний баланс людини визначає, як відмінне самопочуття так і показник продуктивності праці. Наступні зовнішні фактори впливають на показник енергетичного балансу людини:

  • температура повітря
  • вологість повітря
  • температура огороджуючих конструкцій
  • швидкість повітря
  • Вологість повітря, разом з його температурою є одним із основних параметрів комфортного мікроклімату. Перш за все, відслідкуємо шлях повітря, яке вдихає людина. Вдихаючи повітря через ніс повітря проходить по дихальним шляхам та надходить після цього в легені з кінцевими органами — так звані альвеоли. Останні вкриті слизовими оболонками, що постійно відділяють слиз. Частина таких слизових оболонок має волосяні відростки (миготливий епітелій). Наш ніс, зір та трахеї працюють за принципом кондиціонера, не лише очищаючи отримане при вдиханні повітря, але і нагріваючи його у випадку холодного зовнішнього повітря, та найголовніше — зволожуючи це повітря. При цьому частинки пилу, що проникають разом з повітрям притискаються до слизових оболонок та за рахунок миготливого епітелію змішуються зі слизом та відводяться. Лише в результаті такого неперервного змочування слизистих оболонок повітря, що вдихається, зволожується до стану насичення та нагрівається до температури тіла. Але в зимовий період року, особливо при зовнішніх температурах нижче 0°С цей процес іноді порушується.

    Якщо розглянути типовий офіс, відхилення температури повітря протягом дня складає 1...2°C та 5% відносної вологості повітря. Необхідний повітрообмін (за санітарно-гігієнічними вимогами) реалізується за рахунок періодичного провітрювання через світлопрозорі огородження. Працівники частіше за все скаржаться на сухість в носі та затруднення при ковтанні. Внаслідок цього виникає проблема відсутності на роботі по причині хвороби, загострення зазвичай виникає в опалювальний період.
    В приміщенні, що опалюється відносна вологість повітря складає від 10% до 30%, в вечірні та ранкові часи цей показник знижується ще більше за рахунок низької зовнішньої температури. Вдихання людиною повітря з такою низькою відносною вологістю призводить до неприємних явищ сухості слизових оболонок дихальних шляхів. Стан ще більше погіршується, якщо трудова діяльність пов'язана з неперервними або частими розмовами. Перші тривожні сигнали, зокрема, сухість в районі носоглотки, іноді з больовим подразненням - частіше всього не сприймається серйозно. Низька відносна вологість повітря порушує функцію миготливого епітелію: слиз густіє та не має змоги стікати утримуючись на слизовій оболонці. Крім того, дихальні шляхи та легені здатні залишатись здоровими лише при відповідному об'ємні слизу та своєчасному його відведенні. За рахунок цього всі збудники хвороб, а також пил та інший бруд залишаються в дихальних шляхах та при визначених умовах здатні проникати в слизові оболонки дихальних шляхів.

    В результаті отримуємо:
  • запалення придаточних пазух носа
  • запалення дихальних шляхів
  • запалення легеневих альвеол
  • інфекцію легіонеллу
  • В промислово-розвинених країнах хвороби органів дихання знаходяться на другому місці після серцево-судинних захворювань. Майже 90% населення хоча б раз в рік переносять простудне захворювання. Не розпізнана своєчасно бактеріальна інфекція спричиняє втрату здоров'я на значний період часу (кілька років). При можливості підтримання відносної вологості повітря 40-60% в залежності від температури та робочих умов в приміщенні відбувається одночасне зниження кількості мікробів в повітрі. Дослідження показали, що пневмококи при 50% вологості гинуть менш, ніж через 10 хвилин, в той час як при 20% або 80% здатні прожити більше двох годин. Отже, найбільшу увагу процесам зволоження повітря варто приділяти в зимовий (опалювальний) період, навіть при високих показниках відносної вологості атмосферного повітря. Так як потрапляючи в приміщенні повітря не змінює свого абсолютного волого вмісту, на відміну від показника відносної вологості, який різко знижується.

    Вирішення проблеми зволоження повітря в офісних приміщеннях від компанії Merlin®

    Асортимент компанії дозволяє задовольнити потребу в комфорті для офісів будь-якого ступеня складності та із застосуванням різноманітних типів систем.

    Простим та надійним рішенням зволоження повітря в офісних будівлях може вважатись встановлення пристроїв зволоження безпосередньо в вентиляційному каналі. Компанія Merlin® пропонує дві системи, що дозволяють виконати такий тип зволоження. Унікальна система Merlin®, Orbit Wing®, яка легко інтегрується в уже існуючі системи кондиціонування та вентиляції. Система в автоматичному режимі забезпечує ефективне зволоження з мінімальними затратами. Повітря зволожується мікрокрапельними насадками високої продуктивності всередині каналу. Для отримання 1 кг вологи затрачується лише 2,5 — 3 вата енергії, це на 90% економніше, ніж при зволоженні паром. Коефіцієнт корисної дії становить приблизно 98%, майже без конденсату. Інше за технічним характером, але не менш ефективне — встановлення пристрою ультразвукового зволоження в каналі. Такі системи дозволяють працювати без конденсату з можливістю плавного регулювання. Ультразвукові зволожувачі найбільш прості у використанні та потребують мінімального обслуговування.

    Модуль розпилення Orbit wing

    Альтернативою системі зволоження в каналі можуть слугувати системи Merlin®,Alpha та Viscore, що використовуються для безпосерднього зволоження повітря в приміщенні. У цьому випадку оброблена вода подається через пристрій високого тиску до модулів зволоження. Модулі підвішуються до стелі або монтуються на стіни чи колони, які за допомогою форсунок розпилюють воду питної якості. Центральні блоки управління використовують датчики вологості для моніторингу вологості в приміщенні та регулюють час увімкнення та вимкнення системи.

    Ще одним варіантом виконання системи зволоження повітря в невеликих офісах є установка зволоження прямого випаровування, що встановлюється в повітропроводи після вентиляційної машині. Установка забезпечує зволоження безкрапельним методом за принципом природного випаровування без утворення туману (без аерозолів). Він забезпечує постійну та оптимальну вологість повітря - встановлюється в діапазоні 40-60% відносної вологості. Випарник з ламелями, що обертаються поміщений в ємність, до якої надходить вода питної якості. Вбудовані дезінфекційні УФ-пристрої гарантують випаровування виключно стерильної води. Обертові ламелі з точністю у відсотковому відношенні згрібають вологу, направляючи її в навколишнє повітря.

    Отже, що ж ми отримуємо у підсумку?

    Підтримка необхідного рівня вологості надзвичайно важлива задача як для створення комфортних умов у приміщенні, так і для забезпечення санітарно-гігієнічних вимог.

    Людина гостро реагує на значне зниження вологості повітря, що викликає наступні симптоми:

    • Сухість в роті
    • Запалення очей
    • Зниження рівня еластичності шкіри
    • Подразнення носових пазух
    • Тріскання слизистих оболонок
    • Підвищення інфекційних захворювань
    • Підвищена небезпека приступів астми
    • Хронічні болі та болі в суглобах
    • Кровотечі
    • Знижена концентрація та швидка втомлюваність
    • Розсихання меблів та декоративного покриття дерев'яних виробів
    • Накопичення зарядів статичної напруги

    Також, недостатній рівень вологості спричиняє запалення слизових оболонок очей в людей, які користуються контактними лінзами. За рахунок їхньої гігроскопічності вони поглинають вологу з поверхні ока, тому коли повітря пересушене, відбувається засихання та деформація лінз. За рахунок висушування поверхні ока утворюється в'язка плівка, яка спричиняє накопиченню бактерій, які подразнюють очі.

    Використання сучасних та автоматизованих систем зволоження повітря допоможе уникнути вищевказаних проблем та забезпечить підвищення працездатності та здоров'я офісних працівників.